Pavel Vernikov | Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Pavel Vernikov

Pavel Vernikov jest uznanym od przeszło dwóch dekad wirtuozem skrzypiec, który lekcje pobierał u Davida Oistracha oraz S. Snitkowskiego. Wśród jego większych osiągnięć jest nagroda na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym ARD w Monachium oraz Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym ‘Vittorio Gui’ we Florencji. Występował na najbardziej prestiżowych scenach muzycznych, takich jak Concertgebouw w Amsterdamie, Carnegie Hall i Kennedy Center w Nowym Jorku, Wigmore Hall w Londynie, La Salle Gaveau w Paryżu, La Scala w Mediolanie i Santa Cecilia w Rzymie.

Przez ostatnie trzydzieści lat był członkiem tercetu Tchaikovsky Trio, a jego partnerami artystycznymi byli wybitni muzycy, w tym Światosław Richter, James Galway, Alain Meunier, Patrick Gallois, Maria Tipo, Natalia Gutman, Oleg Kagan, Yuri Bashmet, Elisso Virsaladze, Christian Zimmermann i Anthony Pay. Pavel Vernikov miał zaszczyt inaugurować działalność Rosyjskiej Akademii Szkolnictwa Wyższego w Portogruaro oraz pełnił funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Muzycznego w Gubbio, Festiwalu Muzyki Kameralnej w Dubrowniku i Festiwalu Muzyki Kameralnej w Ejlacie.

Prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie, w renomowanych placówkach muzycznych, m.in. we Włoszech, Francji, Finlandii, Hiszpanii (Escuela Superior de Música Reina Sofia Madrid), Izraelu (Rubin Academy), Niemczech (Kronberg Academy). Ponadto był zapraszany do zasiadania w jury wielu międzynarodowych konkursów, (im. Józefa Szigeti, Fritza Kreislera, Vittorio Gui, Pablo Sarasate, Henryka Wieniawskiego, a także w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium, oraz konkursach w Sendai (Japonia) czy Budapeszcie).

Pavel Vernikov uczestniczył w nagraniach dla wytwórni RCA, Ondine i Dynamic, a także

pełnił funkcję profesora w Conservatoire national supérieur de musique de Lyon. Obecnie jest profesorem w renomowanym Konservatorium Wien University oraz w Haute Ecole de Musique de Lausanne (Site de Sion).

Wśród jego uczniów znaleźli się wybitni muzycy, m. in. Massimo Quarta (I Nagroda w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Paganiniego, Genua), Fumiaki Miura (I Nagroda w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Hanowerze), Lorenza Borrani (Koncertmistrzyni w Europejskiej Orkiestrze Kameralnej), Fanny Clamagirand (I Nagroda w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Fritza Kreislera w Wiedniu oraz I Nagroda w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Monte Carlo), a także Miki Kobayashi (II Nagroda w Konkursie im. Henryka Wieniawskiego).

W 2013 roku został mianowany dyrektorem artystycznym festiwalu w Sion w Szwajcarii.

Pavel Vernikov wykonuje swoje partie na skrzypcach Giovanni Battista Guadagnini z 1757 roku.