Orkiestra dostępna | Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Orkiestra dostępna

Dostępność

Toruńska Orkiestra Symfoniczna duży nacisk kładzie na komfort i bezpieczeństwo uczestników wydarzeń, a takie wartości jak otwartość i zrozumienie są nam szczególnie bliskie. Wierzymy, że podobnie tak jak muzyka przekracza granice czasu i miejsca, tak również działalność Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej powinna mieć na celu niwelowanie wszelkich społecznych barier. 

Przygotowując ofertę instytucji, bierzemy pod uwagę różnorodność naszego audytorium. Realizując misję kultury będącej własnością wszystkich członków społeczeństwa, dbamy o dostępność instytucji dla osób ze szczególnymi potrzebami. Nad realizacją dostępności czuwa przeszkolony zespół Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej na czele z koordynatorką do spraw dostępności. 

Jeśli dostrzegają Państwo konieczność dokonania korekty w działaniach naszej instytucji na rzecz osób ze szczególnymi potrzebami, zachęcamy do kontaktu z koordynatorką do spraw dostępności, Panią Katarzyną Olszewską
tel.+48 56 644 83 01, kom. +48 790 206 810, adres e-mail: k [dot] olszewskaattos [dot] art [dot] pl

Wejście:

Do siedziby Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, zlokalizowanej w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki przy Alei Solidarności 1–3, prowadzi kilka osobnych wejść. Główne wejście do budynku znajduje się od strony alei Solidarności, na płaskim terenie, bez konieczności wspinania się lub schodzenia po schodach. Gwarantujemy również wygodny dostęp do budynku z poziomu parkingu podziemnego za pomocą przestronnej windy. 

Plan budynku:

Budynek CKK Jordanki cechuje przestronne, nowoczesne wnętrze dostosowane do oczekiwań osób ze szczególnymi potrzebami. 

Poziom 0

Foyer 0 to wielofunkcyjna przestrzeń komunikacyjna umożliwiająca szybkie przemieszczanie się po budynku. Na parterze mieszczą się główne wejścia na Salę Koncertową oraz Salę Kameralną. Znajduje się tutaj również wejście na balkon boczny dolny. Obok umiejscowione jest wejście na schody prowadzące na półpiętro do balkonu bocznego górnego i wyżej, na poziom balkonu głównego. Przestrzeń foyer 0 zajmują również szatnia i toalety, a także przejście do restauracji „Artystyczna Bistro”. Przestrzeń foyer 0 jest doskonale skomunikowana z resztą budynku za pomocą windy, która umożliwia dostęp również z poziomu parkingu na poziomie -2. W każdej kondygnacji znajduje się wyjście ewakuacyjne.

Poziom -1

Na poziomie foyer -1 jest zlokalizowane wejście na Salę Koncertową prowadzące przez korytarz do dolnych rzędów widowni na Sali. Znajduje się tutaj również szatnia, w której uczestnicy wydarzeń mogą zostawić odzienie wierzchnie oraz toalety. Na poziomie foyer -1 znajduje się wejście na Salę Prób. Przestrzeń jest doskonale skomunikowana z resztą budynku za pomocą windy – szybki dostęp na miejsce jest możliwy również z podziemnego parkingu. 

Poziom +1

Na poziomie foyer +1 znajdują się wejście na balkon główny Sali Koncertowej oraz toalety. 

Udogodnienia techniczne gwarantujące dostępność architektoniczną foyer oraz sal koncertowych budynku Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki

Linie prowadzące

Na poziomach foyer 0 oraz foyer -1 znajdują się linie prowadzące wraz z polami uwagi, które umożliwiają osobom z niepełnosprawnością wzroku bezpieczne i satysfakcjonujące przemieszczanie się po Centrum. Ścieżka prowadząca zaczyna się przed głównym wejściem i prowadzi użytkowników do najważniejszych punktów: do tyfloplanu schematu budynku, szatni, toalety, windy, Sali Koncertowej, Sali Kameralnej, wyjścia ewakuacyjnego. 

Plan tyflograficzny 

Wewnątrz budynku, obok głównego wejścia, po lewej stronie znajduje się tyfloplan schematu Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki - mapa miejsc centrum tworzona w formie dotykowej dla osób niewidomych i słabowidzących. Informacje zamieszczone na planie dostarczane są poprzez dotyk za pośrednictwem form przestrzennych oraz opisów brajlowskich. 
W strukturze tyfloplanu zamieszczony został nadajnik YourWay Beacon, sygnalizujący swoją obecność urządzeniom mobilnym z zainstalowaną aplikacją YourWay. Dzięki temu urządzeniu informacje dotyczące schematu naszej siedziby są przekazywane również syntetycznym głosem, wprost z telefonu użytkownika.

Tabliczki z numeracją w alfabecie Braille’a 

Tabliczki z numeracją w alfabecie Braille’a znajdują się na tyłach siedzisk w rzędach 6 i 17 Sali Koncertowej oraz rzędach 1 i 17 Sali Kameralnej. Przy każdym z dostosowanych rzędów zostały zamontowane do podłoża pola uwagi.

Miejsca dla osób z niepełnosprawnością ruchową 

Na widowni Sali Koncertowej dla osób z niepełnosprawnością ruchową, poruszających się na wózkach oraz dla ich asystentów przewidziano miejsca pomiędzy sektorem II oraz III.
 

Tyflografiki, audioprzewodniki

Dla zainteresowanych przygotowaliśmy również dostępne do wypożyczenia w naszej kasie biletowej tyflografiki planu Sali Koncertowej i układu orkiestry na scenie.  
Uczestnicy ze szczególnymi potrzebami w obszarze widzenia mają również możliwość wypożyczenia w naszej kasie audioprzewodników, które zgodnie z zamontowanymi liniami prowadzącymi doprowadzą słuchacza sprawnie do miejsc docelowych takich jak sala koncertowa, toaleta, winda, szatnia. 

Pętla indukcyjna

W Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki zamontowano pętlę indukcyjną. Jest to potoczna nazwa systemu wspomagania słuchu z pętlą indukcyjną (induktofoniczną). Umożliwia ona osobie niedosłyszącej odbiór nieskazitelnie czystego i wyraźnego dźwięku poprzez cewkę telefoniczną, w którą wyposażony jest niemal każdy aparat słuchowy.

Dostępność korytarzy i wind budynku:

Przestronne wnętrze umożliwia swobodne przemieszczanie się osobom ze szczególnymi potrzebami. Szerokie, długie korytarze zapewniają bezpieczeństwo podczas poziomego poruszania się po budynku. Komunikacja pionowa pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami (od poziomu -2 do +1) jest sprawna i wygodna dzięki przytulnej windzie wyposażonej w system komunikatów głosowych. Elementy interaktywne znajdują się na wysokości umożliwiającej swobodny dostęp. Tablica nawigacyjna zawiera wypukłe przyciski z numeracją w alfabecie Braille’a. 

Dźwig windowy łączy parking podziemny i poszczególne foyer. W razie potrzeby, w trakcie poszczególnych wydarzeń, użytkownicy mogą skorzystać z pomocy przeszkolonego pracownika Obsługi Widza. 

Toalety: 

Toalety znajdują się na wszystkich kondygnacjach budynku i są dostosowane do osób ze szczególnymi potrzebami. 
Drzwi toalety zostały odpowiednio oznaczone, a w środku zainstalowano system przywoławczy zintegrowany z Systemem Zarządzania Budynkiem. 

Szatnie:

Główna szatnia A znajduje się na poziomie 0 oraz dwie mniejsze B i C na poziomie -1. 

Bilety:

Bilety na koncerty Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej można zakupić:
•    w kasie biletowej Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki (parter budynku, na lewo od Wejścia B) 
•    przez stronę internetową:  https://tos.art.pl/ w zakładce BILETY
•    poprzez stronę internetową: https://biletytos.pl/

Osoby z niepełnosprawnościami oraz ich asystenci mogą zakupić bilety ulgowe.

Jeśli poruszasz się na wózku i chcesz przyjść na koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, kup bilet dla osoby poruszającej się na wózku. Z takiej opcji możesz skorzystać podczas kupowania biletu w naszej kasie biletowej. W celu uzyskania szczegółowych informacji możesz skontaktować się z Panią Małgorzatą Działdowską, e-mail: kasaattos [dot] art [dot] pl, telefon: 56 642 43 79, kasa jest czynna w czwartki i piątki w godzinach 13:00-19:00; bądź bezpośrednio z koordynatorką do spraw dostępności, Panią Katarzyną Olszewską: tel.+48 56 644 83 01, kom. +48 790 206 810, adres e-mail: k [dot] olszewskaattos [dot] art [dot] pl 

W kasie biletowej znajduje się płyta indukcyjna recepcyjna umożliwiająca swobodny zakup biletu osobom ze szczególnymi potrzebami w obszarze słyszenia. 

Parking:

W budynku dostępny jest całodobowy, płatny parking podziemny. Na potrzeby gości przeznaczono 185 miejsc, w tym również 5 miejsc dla osób z niepełnosprawnościami. Wjazd lub wyjazd odbywa się od strony Alei Solidarności. Wyjście z parkingu ułatwia wygodna winda.
Przed wejściem głównym do Centrum mieszczą się także 3 bezpłatne i powszechnie dostępne miejsca postojowe typu „Kiss and ride”. 

Deklaracja dostępności: 

https://tos.art.pl/page/deklaracja-dostepnosci