Życie i twórczość Karola Lipińskiego - wykład z koncertem
Wystąpią:
- Paweł Szukiewicz - skrzypce
- Barbara Mielcarek-Krzyżanowska - prowadzenie
Program:
- Karol Lipiński – Kaprys op. 29 nr 1
- Karol Lipiński – Kaprys op. 29 nr 3
- Niccolo Paganini – Kaprys op. 1 nr 1
- Niccolo Paganini – Kaprys op. 1 nr 17
Karol Lipiński
To postać wielowymiarowa – wirtuoz skrzypiec, kompozytor, dyrygent, a wreszcie pedagog. Po krótkim epizodzie pracy na stanowisku koncertmistrza teatru operowego we Lwowie Lipiński wybrał karierę solową. Podczas jednej ze swoich licznych podróży artystycznych, w 1817 r., poznał włoskiego skrzypka Niccolò Paganiniego, który z sympatii do polskiego artysty zaproponował mu wspólne występy.
Lipiński z pewnością sympatię odwzajemniał, ale nie bezkrytycznie – uważał, że Paganini był wielkim skrzypkiem, ale nie pozwolił się zdominować „diabelskiej” wirtuozerii Włocha i zachował własny styl. Po śmierci Paganiniego Lipiński otrzymał jedne z jego najlepszych skrzypiec. Rzekomo Paganini pytany o to, kto jest pierwszym skrzypkiem Europy, miał także odpowiedzieć: „kto jest pierwszym – nie wiem, ale drugim jest z pewnością Lipiński”.
Jak spotkanie Lipińskiego i Paganiniego wpłynęło na życie i twórczość polskiego wirtuoza i kompozytora? Jakie miejsce jego dziedzictwo zajęło na mapie kultury muzycznej europejskiego romantyzmu? O tym opowie dr hab. Barbara Mielcarek-Krzyżanowska, której wykładowi towarzyszyć będzie recital w wykonaniu Pawła Szukiewicza przybliżający twórczość obu wielkich skrzypków.
dr hab. Barbara Mielcarek-Krzyżanowska
Teoretyk muzyki, muzykolog, dr nauk humanistycznych, dr hab. sztuki. Od 2001 r. związana jest z Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie uczestniczy w różnorodnych projektach badawczych oraz prowadzi działającą przy Wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku Pracownię Kultury Muzycznej i Folklorystyki.
Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na kulturze muzycznej XX i XXI wieku, w szczególności twórczości Zygmunta Mycielskiego oraz działalności Marii Modrakowskiej. Jest uczestniczką i organizatorką ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych.
Autorka m.in. książki Folklor muzyczny w twórczości kompozytorów polskich XX wieku (Bydgoszcz 2021). W latach 2001–2015 współpracowała z Pałacem Młodzieży w Bydgoszczy jako wykładowca i juror szeregu imprez. Od 2011 r. jest jurorem Konkursów Wiedzy Muzycznej organizowanych przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną.
Paweł Szukiewicz
Ukończył Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu w klasie mgr Anny Fiedeń. Obecnie odbywa studia magisterskie na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Pawła Radzińskiego.
Swoje umiejętności doskonalił u pedagogów takich jak: Bartosz Bryła, Małgorzata Skorupa, Maurizio Sciaretta. Był uczestnikiem kursów muzycznych w Bałoszycach oraz w Łańcucie.
Brał udział w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. w V Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej w Częstochowie (nagroda specjalna), X Międzynarodowym Turnieju Kameralnym w Trzech Odsłonach w Bydgoszczy (III nagroda) oraz w konkursie i festiwalu muzycznym Muzika be sienų na Litwie (I nagroda).
Gosia Fraser
Czas trwania: 45-50 min
Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Dofinansowano z Funduszy Europejskich
Partner Główny: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Mecenas Kultury - Główny Sponsor: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Mecenas Strategiczny: Strabag Sp. z o.o.
Mecenas: TZMO S.A.
Sponsor: Urbitor Sp. z o.o.
Współfinansowano ze środków Związku Artystów Wykonawców STOART
Partner motoryzacyjny: Toyota Bednarscy
Partnerzy: Cukiernia Sowa, MZK w Toruniu Sp. z o.o., Ruch Muzyczny, Iga Sarzyńska Wzrusza Toruń, Pneuma Jarosław Pawlicki, Pirmedia Sp. z o.o., Maciej Zieliński BJJ, RTR GROUP Sp. z o.o., Melt me tender, Galeria Kwiatów
Partner technologiczny: Vobacom Sp. z o.o.
Patronat medialny: TVP Kultura, Polmic, TVP 3 Bydgoszcz, TV Toruń, Radio PiK, Nowości, Toruń Nasze Miasto, Presto
Współpraca redakcyjna: RMF Classic
Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna