Polish Violin Duo | Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Polish Violin Duo

Marta Gidaszewska

Jest jedną z najwybitniejszych skrzypaczek swojego pokolenia. Grę na skrzypcach rozpoczęła w wieku 6 lat. Obecnie ma 25 lat. Swoje umiejętności doskonaliła w klasie dr hab. Kariny Gidaszewskiej w POSM II st. im. M. Karłowicza w Poznaniu. W 2020 roku ukończyła studia licencjackie z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, gdzie została przyjęta z pierwszą lokatą, a w 2022 roku ukończyła, również z wyróżnieniem, studia magisterskie w klasie prof. Bartosza Bryły oraz dr hab. Kariny Gidaszewskiej. Obecnie pracuje na stanowisku asystenta w rodzimej uczelni oraz jest nauczycielem w POSM II st. im. M. Karłowicza w Poznaniu. Pomimo młodego wieku, brała udział w 135 konkursach skrzypcowych zdobywając zawsze czołowe nagrody, w tym 103 pierwsze miejsca (m.in. na międzynarodowych konkursach w Japonii, Szwecji, Danii, Niemczech, Rosji, Estonii, Szwajcarii, Francji, Włoszech, Anglii, Grecji, Serbii, Bośni i Hercegowinie, Węgrzech, Polsce). W ciągu dwóch pierwszych lat pracy jako pedagog, jej uczniowie i studenci zdobyli ponad 50 nagród na Międzynarodowych i Ogólnopolskich Konkursach Skrzypcowych i Kameralnych na całym świecie, w tym 31 pierwszych miejsc oraz 4 nagrody Grand Prix.   

Marta wielokrotnie koncertowała jako solistka z licznymi orkiestrami w kraju i za granicą – Orquesta Sinfónica Juan Josè Landaeta w Wenezueli, Orquesta Sinfónica de la Juventud Zuliana Rafael Urdaneta w Wenezueli, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Filharmonia Świętokrzyska, Polska Orkiestra Radiowa, Filharmonia Kaliska, Sinfonia Baltica, Accademia dell’Arco, Filharmonia Sudecka, Filharmonia Krakowska, Filharmonia Kameralna im. W. Lutosławskiego w Łomży, Orkiestra Kameralna „Progress”, Orkiestra Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu, Orkiestra Akademii Muzycznej w Poznaniu, Ukraińska Orkiestra Symfoniczna, Polish Soloists String Orchestra, Poznańskie Smyczki i wiele innych. 

Od 2019 roku, wraz z Robertem Łaguniakiem, tworzy zespół Polish Violin Duo, z którym koncertowała w USA, Europie i Azji. Przy współpracy z firmą fonograficzną DUX, duet nagrał dwie płyty - z utworami kompozytorów polskich XX wieku oraz światową premierą fonograficzną Duetów na dwoje skrzypiec polskiego zapomnianego kompozytora - Joachima Kaczkowskiego. W 2024 roku Płyta Bacewicz/Spisak/Paciorkiewicz/Weinberg otrzymała nominację do nagrody Fryderyk w kategorii „Muzyka Kameralna - Duety”. Polish Violin Duo dokonali również nagrania trzeciej płyty z muzyką kompozytorów czeskich i węgierskich, która ukaże się także w 2024 roku.

Zespół ma na swoim koncie wiele nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach muzycznych, m.in. I nagrodę i 6 nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. S. Moniuszki w Rzeszowie, czy I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych im. A. Rubinsteina w Düsseldorfie (Niemcy).

Jako duet, wspólnie brali udział m.in. w programie „Pytanie na Śniadanie” w telewizji TVP2, „Puls of Culture” w telewizji TVP World, „Scena Klasyczna”, „Informacje Kulturalne” oraz „Niedziela z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca”, z takimi osobistościami jak Leszek Możdżer, czy Adam Sztaba, w telewizji TVP Kultura. Ponadto, występowali w audycji „Płytomania”, „Wybieram Dwójkę” oraz „Kanon Dwójki” w Programie Drugim Polskiego Radia, a także w audycji radiowej w stacji Merkury Klasyka oraz w Polskim Radiu Rzeszów. W magazynie „Presto” ukazała się obszerna rozmowa z Duetem, w której opowiedzieli o swojej relacji oraz dotychczasowych osiągnięciach. Zostali również nominowani do nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii „Odkrycie Roku”. 

Zespół ma na swoim koncie również wiele prawykonań. W 2023 roku ukazało się dzieło Anny Rocławskiej-Musiałczyk - Koncert na dwoje skrzypiec i Orkiestrę Symfoniczną "Reflections" (dedykowany Polish Violin Duo), który duet miał zaszczyt wykonać po raz pierwszy z towarzyszeniem Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga w Kielcach. W tym samym roku Polish Violin Duo sfinalizowali nagrania audio-wideo premiery dzieła „Agnus” Dariusza Tabisza, ofiarowanego hrabiance Marii Zamoyskiej oraz dokonali prawykonania „Fantazji” na dwoje skrzypiec i fortepian autorstwa Sławomira Kaczorowskiego (kompozycja dedykowana Polish Violin Duo oraz Marcinowi Koziakowi). W 2022 roku ukazał się utwór Aarona Altera - Dance for Apollo na dwoje skrzypiec oraz Olgi Hans - Canto a due, a w 2020 roku dzieło Michała Janochy - Attra na dwoje skrzypiec, również dedykowane Polish Violin Duo. 

Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak otrzymali dofinansowanie z programu „Muzyczny Ślad” Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, trzykrotnie zostali laureatami projektu „Scena Muzyki Polskiej", a także dwukrotnie otrzymali dotację z programu „Zamówienia Kompozytorskie” (przy współpracy z Fundacją „Muzyka do Potęgi” oraz Filharmonią Świętokrzyską w Kielcach).

W 2021 roku Marta otrzymała nagrodę „Studenta Roku” Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu.

W 2018 roku została finalistką Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. K. Szymanowskiego w Katowicach, gdzie dwukrotnie wystąpiła w Sali Koncertowej NOSPR z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

W 2016 roku została finalistką ogólnopolskiego konkursu „Młody Muzyk Roku”, będącego polskimi eliminacjami do Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków. Miała tam okazję zaprezentować swoje umiejętności z towarzyszeniem orkiestry na antenie TVP Kultura na żywo. Ponadto w 2016 roku miała zaszczyt uczestniczyć w pracach Jury Młodych podczas XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu.

Artystka czynnie uczestniczy w licznych Międzynarodowych Kursach Skrzypcowych. Miała styczność ze sławami światowej wiolinistyki i wybitnymi pedagogami takimi jak Zakhar Bron, Jadwiga Kaliszewska, Bartosz Bryła, Bartłomiej Nizioł, Xiaoming Wang, Krzysztof Węgrzyn, Wanda Wiłkomirska.

Marta jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Rektora Akademii Muzycznej im. I.J.Paderewskiego w Poznaniu, Prezydenta Miasta Poznania, Business and Professional Women, Rady Ministrów, Programu „Młoda Polska”, Programu Bell, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. 

W 2014 roku skrzypek Paweł Wójtowicz wydał zbiór etiud i kaprysów zadedykowany uzdolnionym młodym polskim skrzypkom zdobywającym laury na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. Jeden z kaprysów zadedykował Marcie Gidaszewskiej.

 

Robert Łaguniak

jest jednym z najbardziej uznanych i rozpoznawalnych skrzypków młodego pokolenia w Polsce. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Pabianicach. Kontynuował naukę w Poznaniu. Jest absolwentem Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza w klasie skrzypiec dr hab. Kariny Gidaszewskiej. W 2021 roku ukończył z najwyższą oceną studia magisterskie w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, również w klasie skrzypiec dr hab. Kariny Gidaszewskiej. Obecnie jest doktorantem łódzkiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec dr hab. Kariny Gidaszewskiej. 

Od najmłodszych lat zdobywa czołowe lokaty na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach skrzypcowych zarówno jako solista, jak i kameralista. Ma w swoim dorobku artystycznym ponad 100 nagród.

Do jego najważniejszych solowych osiągnięć należą m. in.: Złoty medal z najwyższym wyróżnieniem na Berliner International Music Competition w Berlinie, I miejsce oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie Fantazji G. Ph. Telemanna na Międzynarodowym Konkursie skrzypcowym im. G. Ph. Telemanna w Poznaniu, Nagroda Specjalna na XV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im . H. Wieniawskiego w Poznaniu, Grand Prix na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Szkół Muzycznych II st. Centrum Edukacji Artystycznej, I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Young Paganini w Legnicy, I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Rodziny Grobliczów w Krakowie, I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Bachowskim im. Stanisława Hejzera w Zielonej Górze, II nagroda i 5 nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Karola Lipińskiego w Toruniu.

Od 2019 roku, wraz z Martą Gidaszewską, tworzy jeden z najbardziej uznawanych i rokujących zespołów kameralnych w Polsce - Polish Violin Duo. Duet koncertował w Europie, Ameryce Północnej i Azji. W 2021 zespół nagrał swoją debiutancką płytę, wydaną roku przez wytwórnię DUX, dokonując prawykonania dwóch opusów utworów na dwoje skrzypiec polskiego zapomnianego kompozytora - Joachima Kaczkowskiego. W 2022 roku Polish Violin Duo wydało swoją drugą płytę, również wydaną przez DUX. Duet nagrał na niej muzykę polskich kompozytorów XX wieku - Bacewicz, Spisaka, Paciorkiewicza i Weinberga. Album ten w 2024 roku został nominowany do prestiżowej nagrody „Fryderyk” w kategorii kameralistyka-duety. 

Zespół zdobył najwyższe miejsca na ponad 30 Międzynarodowych konkursach w takich krajach, jak m. in.: Stany Zjednoczone, Japonia, Kanada, Rosja, Grecja, Belgia, Francja, Estonia, Serbia, Dania, Szwecja, Włochy, Szwajcaria, Austria, Węgry, Niemcy, Polska… Spośród ich najwiekszych sukcesów można wymienić I nagrodę i 6 nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie, I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Antona Rubinsteina w Düsseldorfie, Grand Prix na Concours International de Musique et D’art Dramatique w Paryżu, Grand Prix na I Kyoto International Music Competition w Japonii.

W 2020 roku zostali nominowani do nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii „Odkrycie Roku”. W 2021 roku otrzymali za swoje osiągnięcia nagrodę „Muzyczne Orły”. Wspólnie wielokrotnie pojawiali się w Telewizji TVP Kultura m.in. w programie „Scena Klasyczna” oraz w programie „Niedziela z Instytutem Muzyki i Tańca” - gdzie wypowiadali się w towarzystwie takich osobowości, jak Adam Sztaba i Leszek Możdżer. Ich występy były wielokrotnie transmitowane na antenach Drugiego Programu Polskiego Radia, Merkury Klasyka oraz w Polskim Radiu Rzeszów. Duet Polish Violin Duo ma na swoim koncie już 6 kompozycji, które powstały specjalnie z dedykacją dla niego.

Robert prowadzi aktywną działalność koncertową jako solista i kameralista w Polsce, Ukrainie, Niemczech, Francji, Chinach, Włoszech i Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. W Polsce występował w wielu znamienitych salach koncertowych. Wśród nich można wymienić salę koncertową i kameralną NOSPR'u w Katowicach, salę koncertową Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, salę koncertową i kameralną Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, Zamku Królewskiego w Warszawie. Występował także w większości polskich filharmonii: Narodowej w Warszawie, Sudeckiej, Poznańskiej, Świętokrzyskiej, Podkarpackiej, Krakowskiej, Łódzkiej oraz Lubelskiej.

Jego występy były wielokrotnie transmitowane na antenie TVP Kultura, TVP Polonia, Drugiego Programu Polskiego Radia. Robert Łaguniak Był najmłodszym polskim uczestnikiem XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. B. Został wyróżniony nagrodą specjalną przewodniczącego jury: Maxima Vengerova. 

Swój talent muzyczny rozwijał pod okiem znakomitych pedagogów i sław światowej wiolonistyki. Na licznych kursach muzycznych i masterclass o randze ogólnopolskiej i europejskiej pracował pod okiem znakomitych pedagogów, takich jak: Zakhar Bron, Maxim Vengerov, Igor Frolov, Wolfgang Marschner, Bartosz Bryła, Andrzej Gębski, Krzysztof Śmietana, Robert Szreder, Nazzareno Carusi. 

W 2014 roku został wydany przez PWM zbiór Etiud i Kaprysów autorstwa Pawła Wójtowicza. Jeden z Kaprysów został dedykowany Robertowi. Jest wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Łódzkiego, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Programu „Młoda Polska”.